Projekt na rekonstrukci kláštera Dzolung

Poloha

Okres Jomda, prefektura Chamdo, Tibetská autonomní oblast, Čínská lidová republika

Historie

Dzolung je malý klášter náležící tradici Sakya, ve kterém žila Aju Khandro, jogínka a mistryně Čhogjal Namkhai Norbua. Tato jogínka zde strávila velkou část svého života na ústraní v jeskyni, která se nachází na kopci za současným klášterem. Předtím, než odešla do ústraní, procestovala Aju Khandro značnou část Tibetu a Nepálu. Během těchto cest praktikovala Čod, tantrickou nauku, která se rozvinula v Tibetu v 11. století. Aju Khandro zemřela v roce 1953 ve věku 115 let.

V klášteře Dzolung žije v současné době její reinkarnace (tulku), rozpoznaná J.S. Sakja Trizinem. Mladá tulku zde postavila malou školu věnovanou studiu a kontaktovala Namkhai Norbu Rinpočheho s žádostí, aby jí pomohl zlepšit podmínky v této škole a postavit malou školu věnovanou praxi.

Školy pro studium a praxi

Kláštery jsou v tibetské společnosti nejen centry náboženskými, ale také centry vzdělávání a kulturních studií. V klášterních školách věnovaných studiu je kromě náboženských nauk předáváno 5 hlavních a 5 vedlejšíh věd, které zahrnují logiku, gramatiku, rétoriku, tibetskou astronomii a astrologii, sanskrt, medicínu a poezii.

K zachování tohoto vzácného dědictví poznání je důležité poskytnout mladým mnichům příležitost studovat ve vhodných podmínkách pod vedením několika starších mnichů, držitelů duchovních nauk a tradiční tibetské kultury.

Co se již udělalo

Byla postavena malá škola věnovaná praxi, ve které je 10 pokojů. Počáteční náklady byly pokryty soukromými dary, příspěvky od sdružení ASIA a úvěrem od místní banky o který klášter požádal, protože bylo třeba nezbytně dokončit stavební práce.

Budoucí cíle

 • Budovy
  Je nezbytné dokončit stavební práce ve škole a poskytnout nábytek pro mnišské pokoje.
  Cílem je zajistit finanční prostředky potřebné pro dokončení prací na budovách a splatit úvěr od banky.
  Celkové náklady na projekt jsou 33 732 EUR.
 • Program sponzorsví na dálku pro mnichy
  Sdružení ASIA již zahájilo program sponzorství na dálku pro mnichy v ústraní, s cílem zajistit pro ně stravu, základní zdravotní péči, vytápění a vše potřebné pro to, aby mohli vést na škole důstojný život.

Co můžete udělat

 • Přispějte libovolnou částkou Můžete přispět částkou na stavbu školy věnované praxi a na zařízení mnišských pokojů nábytkem. Výběr peněz za tímto účelem již začal.
 • Sponzorujte mnicha
  Přispěním 192 EUR
  ročně poskytnete jednomu mnichovi studijní materiál, stravu, základní zdravotní péči, vytápění a vše potřebné pro to, aby mohl vést v klášteře důstojný život.