Projekt na rekonstrukci kláštera Galanteng

Poloha

Okres Derge, Tibetská autonomní prefektura Ganze, provincie Sečuan, Čínská lidová republika

Historie

Galanteng je díky své historii považován za jedno z nejdůležitějších kulturních center Východního Tibetu. Byl založen v 9. století studentem Gurua Padmasambhavy Lha Lung Dpal Gyi rDorjem, který se sem uchýlil po zavraždění Lang Dharmy, krále Středního Tibetu.

Původně se jednalo o klášter školy Nyingmapa, později byl regenty Derge připojen k tradici Sakjapa a dodnes charakteristicky kombinuje praxe těchto dvou duchovních škol.

Mezi nejznámější mistry, kteří v klášteře Galanteng žili, studovali, praktikovali, a kteří jej proslavili v celém Tibetu, patřili zejména Lha Lung Dpal Gyi rDorje a mahasidhové A Gyi rDorje, A Gnyan Kungda’Grags, Kunga Palden a Khyentse Choekyi Wangchuk .

Čhogjal Namkhai Norbu má s tímto klášterem specifické spojení. Strávil v něm své dětství a studoval zde se svým strýcem Khyentse Choekyi Wangchukem, který byl v té době opatem kláštera. Rinpočhe požádal sdružení ASIA a Merigarskou Dzogčhenovou komunitu, aby se podíleli na pomoci klášteru Galanteng, s cílem zachovat a rozvinout tento starobylý klášter.

Školy pro studium a praxi

Kláštery jsou v tibetské společnosti nejen centry náboženskými, ale také centry vzdělávání a kulturních studií. V klášterních školách věnovaných studiu je kromě náboženských nauk předáváno také 5 hlavních a 5 vedlejších věd, které zahrnují logiku, gramatiku, rétoriku, tibetskou astronomii a astrologii, sanskrt, medicínu a poezii. K zachování tohoto vzácného dědictví poznání je důležité poskytnout mladým mnichům příležitost studovat ve vhodných podmínkách, pod vedením několika starších mnichů, držitelů duchovních nauk a tradiční tibetské kultury.

Co se již udělalo

 • Budovy
  ASIA působí ve vesnici Galanteng od roku 1993. Vybudovala základní školu, malou kliniku, dům Kunga Palden Rinpočheho (důležité reinkarnace, který se přestěhoval do Galantengu, aby se mohl starat o rozvoj kláštera) a školu tradičních studií, jejíž výstavba zahrnuje: ubytování pro 37 mnichů a pro dva mistry, sdílenou kuchyň pro mnichy na retreatu, chrám, který během výuky slouží jako třída, vodní systém, který přivádí vodu z hor do školy. Renovovány byly také klášterní Čhorteny, Mani Khorlo a dům Galen Kyentseho. V současné době také probíhá projekt renovace starých maleb, které jsou zachovány v kapli, jež jako jediná přetrvala ničení během kulturní revoluce.
 • Sponzoring mnichů na dálku
  Projekt sponzorství na dálku představuje možnost sponzorovat 37 mnichů, kteří na škole studují. V rámci tohoto projektu je jim zajištěna strava, studijní materiál, základní zdravotní péče a vše potřebné pro to, aby mohli vést v klášteře důstojný život.

Budoucí cíle

 • zvětšení školy vybudováním ubytovacích kapacit pro dalších 19 studentů. Výstavba momentálně probíhá.
  Celkové náklady jsou 25,000 EUR, z toho 15000 již bylo sdružením ASIA vybráno.
 • nákup vybavení a nábytku do dvou nových budov školy. Předpokládané náklady: 15,000 EUR
 • renovace starého Čhortenu. Předpokládné náklady: 4,000 EUR
 • vybudování druhého chrámu a ubytování pro učitele. Předpokládané náklady: 36,000 EUR
 • výstavba ubytování pro děti na základní škole. Předpokládané náklady: 20,000 EUR
 • výstavba školní kuchyně. Předpokládané náklady: 15,000 EUR
 • nákup vybavení nových školních kanceláří. Předpokládané náklady: 8,000 EUR

Celkové náklady jsou 123,000 EUR.
Cílem je zajistit tuto částku v co nejkratším čase, aby mohla být stavba dokončena v roce 2008.

Co můžete udělat

 • Můžete přispět na budovy, které je stále třeba postavit. Výběr peněz za tímto účelem již začal.