Klášter Ralung Projekt na rekonstrukci kláštera Ralung

Poloha

Okres Gyantse, Prefektura Šigatse, Tibetská autonomní oblast, Čínská lidová republika

Historie

Ralung je velmi starý klášter a původní sídlo tibetské buddhistické školy Drugpa Kagyu nacházející se v západním Tibetu. Byl založen v roce 1180 Tsangpou Gyarem, zakladatelem Drugpa Kagyupy. Je situován v údolí o nadmořské výšce zhruba 4000 metrů, v oblasti která je charakteristická množstvím symbolických přírodních útvarů. Podle legendy si pastýř z nedaleké vesnice všiml, že jedna z jeho koz každý den opouští stádo. To vzbudilo jeho zvědavost, a když kozu sledoval, uviděl, jak vyznačuje na skálu svým mlékem slabiky „OM AH HUNG“. O zázraku se dověděl Lingčhen Repa, velký mistr Drugpy, a odešel k oné skále do meditačního ústraní. Jeho žák Tsangpa Gyare později na tomto místě vystavěl klášter. Od té doby nese místo název Ralung, což tibetsky znamená „místo předpovězené kozou“. V roce 1616 byl osmnáctý opat ralungského kláštera Ngawang Namgyal perzekuován guvernérem Tsangu a z Tibetu uprchl. Založil království Bhútán, sjednotil tamní kmeny a vtiskl národní identitu zemi, kde škola Drugpa dodnes dominuje.

Klášter je rozdělen do dvou částí: velké kaple zvané Tsalung Khan, která zahrnuje další, menší kaple zasvěcené různým božstvům - ta byla téměř úplně zničena během kulturní revoluce -, a nové části znovu vystavěné v osmdesátých letech díky přispění lidí z vesnice a práci mnichů. Z velkého ralungského čortenu, vzdáleného asi půl kilometru od kláštera, zůstaly pouze rozvaliny. Byl vystavěn podle modelu čortenu v Gyantse a zničen čínskou armádou během kulturní revoluce.

Dnešní obtížná situace ralungského kláštera, kde zůstává již jen hrstka mnichů, se bolestně dotýká Čhögjala Namkhai Norbua, který proto požádal sdružení ASIA o výstavbu školy, aby bylo zachováno prastaré poznání školy Drugpa Kagyu.

Školy pro studium a praxi

Kláštery jsou v tibetské společnosti nejen centry náboženskými, ale také centry vzdělávání a kultury. V klášterních školách věnovaných studiu je kromě náboženských nauk předáváno také 5 hlavních a 5 vedlejších věd, které zahrnují logiku, gramatiku, rétoriku, tibetskou astronomii a astrologii, sanskrt, medicínu a poezii. K zachování tohoto vzácného dědictví vědomostí je důležité poskytnout mladým mnichům příležitost studovat ve vhodných podmínkách, pod vedením několika starších mnichů, držitelů duchovních nauk a tradiční tibetské kultury.

Co se již udělalo

Sdružení ASIA připravilo v roce 2006 návrh projektu na vybudování ralungské školy.

Budoucí cíle

 • Kompletní výstavba školy se základní infrastrukturou:
  • ubytování pro 30 mnichů
  • dům pro Khenpa
  • kuchyně
  • koupelny
  • veškeré nezbytné vybavení
 • Celkové náklady projektu jsou 300,000 EUR.
  Cílem
  je zajistit finanční prostředky potřebné pro výstavbu školy v nadcházejících letech.
 • Sponzoring mnichů na dálku
  Jakmile bude škola dokončena, zahájí sdružení ASIA projekt sponzoringu mnichů na dálku. Jeho cílem bude zajistit pro mnichy studijní materiál, stravu, základní zdravotní péči, vytápění a vše potřebné pro to, aby mohli vést v klášteře důstojný život.

Co můžete udělat

 • Přispějte libovolnou částkou
  Můžete přispět částkou na stavbu školy věnované praxi. Výběr peněz za tímto účelem již začal.
 • Sponzorujte mnicha
  Přispěním 192 EUR ročně poskytnete jednomu mnichovi studijní materiál, stravu, základní zdravotní péči, vytápění a vše potřebné pro to, aby mohl vést v klášteře důstojný život.