Projekt na rekonstrukci kláštera Simda

Poloha

Okres Jomda, prefektura Chamdo, Tibetská autonomní oblast, Čínská lidová republika

Historie

Klášter Simda je jeden z nejstarších klášterů školy Nyingmapa ve východním Tibetu. Byl založen před osmisty lety jako “Dzogčhen Gompa”. V minulosti tu žilo více než 400 mnichů. Tento kláštěr byl po staletí důležitým centrem předávání Dzogčhenových nauk. Během kulturní revoluce byl klášter naprosto zničen a následně v roce 1985 znovu vystavěn místní komunitou. Při své cestě do Centrálního a Východního Tibetu viděl Čhogjal Namkhai Norbu na vlastní oči potřeby místního obyvatelstva. Poté co obdržel mnoho žádostí o pomoc s výstavbou kláštera Simda a školy věnované praxi, obrátil se v roce 1997 na sdružení ASIA aby pomohla s tímto projektem.

Školy pro stadium a praxi

Kláštery jsou v tibetské společnosti nejen centry náboženskými, ale také centry vzdělávání a kulturních studií. V klášterních školách věnovaných studiu je kromě náboženských nauk předáváno take 5 hlavních a 5 vedlejších věd, které zahrnují logiku, gramatiku, rétoriku, tibetskou astronomii a astrologii, sanskrt, medicínu a poezii. K zachování tohoto vzácného dědictví poznání je důležité poskytnout mladým mnichům příležitost studovat ve vhodných podmínkách, pod vedením několika starších mnichů, držitelů duchovních nauk a tradiční tibetské kultury.

Co se již udělalo

V roce 2003 sdružení ASIA dokončilo stavbu školy, která má kapacitu ubytovat 77 studentů. Dále postavilo knihovnu k uchování starých posvátných textů a zorganizovalo kursy pro učitele a studenty.

V roce 2004 započala škola své vlastní studijní kursy, což je činnost, která úspěšně navazuje na dřívější historickou úlohu kláštera coby tradiční vzdělávací instituce. Tato škola v současné době ubytovává mnichy, kteří přicházejí ze všech oblastí Tibetu, 6 tulkuů (reinkarnací) a několik mnichů, kteří získali titul Khenpo.

Budoucí cíle

 • Budovy
  Škola potřebuje novou kuchyň (11,000 EUR), dále je nezbytné zdokonalit místní kliniku (25,000 EUR).
  Celkové náklady těchto prací jsou 36,000 EUR.
 • Program sponzorství mnichů na dálku
  V roce 2005 zahájilo sdružení ASIA program sponzorství mnichů na dálku. Ten by měl mladým mnichům a studentům v klášteře Simda umožnit, aby se mohli plně věnovat svému studiu a zajistit jim základní potřeby. 42 mnichů z celkového počtu 77 je již podporováno soukromými dárci. Zbývajících 35 mnichů stále potřebuje získat své sponzory.

Co můžete udělat

 • Přispějte libovolnou částkou
  Můžete finančně přispět na stavební práce, které je třeba dokončit.
 • Sponzorujte mnicha
  Přispěním 192 EUR ročně poskytnete jednomu mnichovi studijní materiál, stravu, základní zdravotní péči, vytápění a vše potřebné pro to, aby mohl vést v klášteře důstojný život.